Bajeczka Zuzi

     Jakiś czas temu oglądałyśmy wspólnie z Zuzią książeczki. Na jednym z obrazków zobaczyła duży dom dla ludzi i budę dla psa. Wytłumaczyłam jej, że jest to mały domek dla pieska.

Po kilku dniach w zupełnie innej książce znalazła obrazek, na którym na środku strony był namalowany malutki domek. Na całej stronie nie było nic więcej.

Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu to niespełna dwuletnie dziecko opowiedziało mi na tej podstawie całą historyjkę.

Brzmiało to mniej więcej tak:
- Mamusiu, tu jest mały domek.
- To jest domek dla pieska.
- Piesek nie może wyjść z domku, bo jest zimno.
- W domku pieskowi jest ciepło.

Wydawać by się mogło, że to zaledwie 4 krótkie zdania. Wiem jednak, że dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze myśleć abstrakcyjnie. Zuzia natomiast widząc domek, zobaczyła też coś więcej…pieska w jego środku. Na dodatek wczuła się w jego rolę, umiała poczuć i nazwać ciepło oraz zimno.

Dodam, że nie zadawałam jej żadnych pomocniczych pytań. Po prostu tak mnie zamurowało, że patrzyłam na nią, na obrazek i z zapartym tchem słuchałam, co jeszcze powie. Gdy poprosiłam, żeby opowiedziała o piesku tatusiowi, powtórzyła całą bajeczkę prawie słowo w słowo.

Nasza córeczka jest kapitalna :)

Klosiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− 5 = 3

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>