Co to jest autoagresja

     Autoagresja, okaleczanie się, cięcie to poważny problem wśród młodzieży i nie tylko…

Właśnie poczytałam trochę na ten temat i jestem zdruzgotana. W gruncie rzeczy osoba robiąca sobie krzywdę nie radzi sobie ze swoimi wewnętrznymi emocjami. Jest to zaburzenie psychiczne, choroba, którą trzeba leczyć.

Dlaczego zadają sobie ból?
Przyczyn może być wiele, bo każdy człowiek jest inny. Często powtarza się chęć stłumienia w sobie bólu emocjonalnego poprzez cierpienie fizyczne. Brak akceptacji swojego ciała, wyglądu, niechęć, czy nienawiść do siebie to kolejne źródła okaleczania się. Zdarza się też, że jest to próba rozładowania wewnętrznego napięcia, które staje się niemożliwe do zniesienia.

Żadne przekonywanie, racjonalne argumenty ze strony bliskich nie są w stanie dotrzeć do źródła problemu. Mur jest zbyt wysoki i nie da się go przeskoczyć.

Jak pomóc?
Tylko profesjonalista – psycholog, psychoterapeuta, psychiatra będzie w stanie znaleźć źródło problemu i współpracując z osobą chorą pomoże jej wyjść na prostą.
Jeśli spotkasz kogoś takiego w szkole, w pracy, staraj się namówić go na wizytę u specjalisty.
Czas jest bardzo ważny, bo rany zabliźnią się i pozostawią ślady nie tylko na ciele. Będą zawsze przypominać o ranach duszy. Trzeba próbować jak najszybciej temu zapobiec.

Klosiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


9 − 5 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>