Zainteresowanie własnym ciałem

     Od pewnego czasu Zuzka bardzo interesuje się swoim ciałem. Dokładnie ogląda swoje rączki, nóżki i próbuje nazywać poszczególne elementy. Bardzo szybko zapamiętuje nowe słowa. Można powiedzieć,że uczy się błyskawicznie.

     Pyta mnie np. co to jest i pokazuje na swojej rączce. Odpowiadam jej – łokieć. Zuzia podciąga rękaw w bluzeczce. Dokładnie bada swój łokieć potem pokazuje drugą rączkę i stwierdza: Mamusiu, a tu dlugi łokeć? Tak, potwierdzam. Za chwilkę mała sprawdza, czy ja też mam łokcie. Mamusiu, też masz łokeć? Muszę pokazać jej swoje. Upewniam ją, że każdy ma taką część ciała. Uspokojona Zuzia przygląda się teraz swoim nóżkom. Pokazuje na kolanko i pyta ponownie: tu też mam łokeć? Nie, tu masz kolano. Odpowiadam i cała historia z pokazywaniem i pytaniem o innych powtarza się.
     Wieczorem na dobranoc troszkę się pieścimy :) Całuję córeczkę i mówię, że ją kocham. Za chwilę muszę całować wszystko, co sobie przypomni: jeście oćko i dlugie, polićki, uszka, blódkę i sijkę, a teraz rąćki i jeście bziusiek. Może tak długo wymieniać, a jak już wycałuję wszystko, to często zaczyna od początku. Jak ja mam już dość, to kończymy zabawę w całowanie i czas spać.
     Gdy widzi, jak się ubieram, to zawsze sprawdza, czy ja też mam brzuszek i wszystkie części ciała, które zna.
     Okazją do badania swojego ciała jest kąpiel. Wtedy wymienia po kolei wszystkie elementy swojego ciała i próbuje samodzielnie je umyć. Jest to dobre ćwiczenie i doskonała zabawa. Chlapie się w wodzie, myje siebie i laleczki. Bardzo jej się to podoba. Problem jest tylko z zakończeniem kąpieli i wyjściem z wanny. Ile czasu by nie siedziała, zawsze jest za krótko :) Trzeba używać różnych forteli, żeby nie skończyło się płaczem.
 

Klosiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


7 − 7 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>