Śmieszne powiedzonka

    Zuzka z każdym dniem doskonali swoją mowę i coraz wyraźniej wymawia poszczególne wyrazy. Dziś poprosiła mnie o kokeczke i zaraz sama poprawiła się – książeczke mamusiu.
Słucham jej z radością i jednocześnie z pewnym żalem, że tak szybko rośnie. Zdaję sobie sprawę, że za jakiś czas nie usłyszę już jej zabawnych sformułowań i nazw utworzonych przez nią samą dla określenia ludzi i przedmiotów.

Jej ukochana siostrzyczka Karolina powoli przestaje być NIANIKĄ, a zmienia się w Koralinkę :) Postanowiłam zapisywać etapy słowotwórstwa Zuzanki, ponieważ wiem z doświadczenia, że mimo najszczerszych chęci, za jakiś czas ulecą z naszej pamięci.

Obecnie Zuzia tworzy nowe przyimki… Jest ich całe mnóstwo. Powstają w zależności od następującej po nich pierwszej sylaby kolejnego wyrazu. Brzmi to mniej więcej tak:

  • na przykład – pa przykład
  • na balkon – ba bakon
  • na kolanka – ko kolanka
  • na pupie – pa pupie
  • na kocyku – ko kocyku
  • na podłodze – po podłodze
  • na krzesełku – ka krzesełku

Poza tym Zuzia jest bardzo rozmowna i buzia nie zamyka jej się od rana do wieczora.
Od kilku dni chętnie słucha czytanych bajek. Dotąd musiałam jej opowiadać co się dzieje na przedstawianych w książeczkach obrazkach. Czytanie ją nudziło i natychmiast zabierała mi książkę. Teraz z kolei zamęcza nas, żeby czytać jej w kółko jedną i tą samą bajkę. Nieraz znam ją już prawie na pamięć, a Zuzia woła: jeście mi pocitaj mamusiu. No i czytam -nasty raz, a Zuzia cieszy się, jakby słyszała wszystko po raz pierwszy.

Taka jest ta nasza Zuzia.

Klosiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− 1 = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>